چگونه یک باغچه ذن (Zen) ژاپنی داشته باشیم؟

پس از بازگشایی موزه موریکامی و باغ های ژاپن در ژوئن ۲۰۲۰ پس چند ماه، در زمان شیوع بیماری همه گیری کرونا، هدر گرزیبک، متصدی باغ می گوید که تعداد بازدیدکنندگان باغ های ذن هر روز “به طرز عجیبی زیاد” بوده است. او خاطرنشان می کند که مردم به دنبال یک فضای بیرونی هستند که بتوانند اوقات خود را با دوستان و خانواده خود سپری کنند و آرامش و صلح را به زندگی خود برگردانند که باغ های ژاپنی به دلیل تسهیل آن شناخته شده اند.

گرزیبک اضافه کرد که مردم علاوه بر بازدید از این باغ ها، به طور فزاینده ای علاقه مند به ایجاد این باغ ها در خانه خود هستند تا یک فضای اختصاصی در حیاط خود ایجاد کنند که باعث احساس آرامش آنها گردد.

Megumi Kato، مدیر بازاریابی باغ پورتلند ژاپنی، توضیح می دهد که باغ های ژاپن با استفاده از اصول و عناصر خاصی طراحی شده اند و از باغ های گیاه شناسی متمایز می شوند. زیرا مجموعه ای از گونه های مختلف نیستند. کاتو می گوید: “در عوض، باغ ژاپنی یک ترکیب است که تمایل دارد به عنوان یک اثر واحد، مانند ارکستر در حال نواختن یک سمفونی تجربه شود.”

ما با متخصصان در مورد آنچه که باغ های ژاپنی را تعریف می کند صحبت کردیم و نکاتی در مورد چگونگی ایجاد یک باغ ذن* -یک نوع از باغ ژاپنی-را در خانه فراهم کردیم. آنها همچنین منابعی را در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک های باغبانی ژاپن توصیه کردند.

 

چگونه یک باغچه ذن (Zen) ژاپنی داشته باشیم.

نحوه ایجاد باغ ذن ژاپنی در خانه

باغ های ژاپنی انواع مختلفی دارند، از جمله باغ های ماسه ای و سنگی. به گفته آیزه پوگ، باغدار ارشد باغ گیاهان شیکاگو در باغ ژاپنی الیزابت هوبرت مالوت، مردم معمولاً از این باغ ها به عنوان باغ ذن یاد می کنند، زیرا این باغ ها معمولاً در حیاط معابد ذن یافت می شوند. به این باغ ها باغ های کارسانسوی (Karesansui gardens)  گفته می شود که به معنای آب خشک کوه است. پوگ می گوید: از سنگ ها، شن و ماسه در باغ ها برای ایجاد منظره ای انتزاعی از کوه ها و آب استفاده می شود.

کارشناسان اتفاق نظر دارند که باغ های ذن یکی از آسان ترین انواع باغ های ژاپنی برای ساخت در خانه است. این باغ های ساده احساس مراقبه را ایجاد کرده و در اطراف چیدمان سنگ متمرکز شده اند. شما می توانید از شن و ماسه برای پر کردن اساس و پایه باغ ذن خود استفاده کنید، اما کارشناسان شن را روی ماسه توصیه می کنند، زیرا ماسه در خارج از منزل می تواند باعث کثیف کاری بشود. پوگ می گوید: “باغ های خشک بیننده را تشویق می کند تا در لحظه کاملاً حضور داشته باشد و یک حالت سکون را تجربه کند، این در تضاد با یک باغ معمولی است که حواس را تحریک می کند.”

 

طراحی یک باغ ذن

گرزیبک می گوید اولین قدم برای برنامه ریزی یک باغ ذن، بازدید از یک باغ است. که به شما این امکان را می دهد تا با شکل ظاهری باغات zen و عناصر مختلفی که در طراحی آنها وجود دارد آشنا شوید. پوگ همچنین استفاده از منابع آنلاین مانند انجمن باغ های ژاپن آمریکای شمالی و مطالعه کتاب “Sakuteiki”، قدیمی ترین متن ژاپنی درباره باغبانی را توصیه می کند.

 

 ویژگی های اصلی باغ های ذن

پوگ می گوید باغ های ذن معمولاً کوچک و محصور هستند و با مواد طبیعی ایجاد شده اند. شن و ماسه موجود در باغ معمولاً دارای حاشیه ای در اطراف آن است و باغ به طور معمول عاری از گیاهان به غیر از یک درخت کوچک، سرخس یا بوته است و باعث می شود آنها به نگهداری کمی نیاز داشته باشند. باغ های ذن انتزاعی هستند و می توانند احساسی متفاوت را برای همه نمایان کنند. همچنین این باغ ها معمولاً شامل تزئینات، گلدان ها یا گل ها نیستند. به گفته پوگ، طراحی ساده آن باعث “انتقال بیننده از یک ذهن بهم ریخته به یک حالت ذهن متمرکز” است.

به گفته گرزیبک، نوع شن انتخابی، گیاهان و سنگ هایی که به باغ ذن خود اضافه می کنید، به محل زندگی شما بستگی دارد. بخشی از باغبانی ژاپن به استفاده از آنچه که در دسترس و بومی منطقه شماست می پردازد. او توصیه می کند که هنگام طراحی باغ خود در ذهن داشته باشید که: هر چه ساده تر و کمتر بهتر است. طبق راهنمایی کارشناسان، در اینجا عناصر اساسی مورد نیاز برای ایجاد یک باغ ذن را نشان می دهیم. آنها همچنین توضیحاتی راجع به آنچه هر عنصر نماد چیست به اشتراک گذاشتند.

چگونه یک باغچه ذن (Zen) ژاپنی داشته باشیم.

سنگ ریزه

شن در باغ ذن نشان دهنده آب است. گرزیبک می گوید که شن نباید رنگارنگ باشد، بنابراین شن گرانیت و شن نخودی سفید نیز به خوبی کار می کنند.

 

چگونه یک باغچه ذن (Zen) ژاپنی داشته باشیم.

تخته سنگ یا سنگ های بزرگ

افزودن تخته سنگ ها یا سنگ های بزرگ به شن ها نمادی از جزایر در وسط اقیانوس است. شما می توانید از هر تخته سنگ یا سنگ بزرگی که می خواهید استفاده کنید، به شرطی که رنگارنگ نباشند.

 

چگونه یک باغچه ذن (Zen) ژاپنی داشته باشیم.

شن کش

با استفاده از شن کش می توانید طرحی را در شن ایجاد کنید که نماد جریان های اقیانوس است. گرزیبک می گوید، به عنوان مثال، اگر حلقه هایی را به دور تخته سنگ ها بچرخانید، این نماد امواجی است که به یک جزیره می خورد.

 

چگونه یک باغچه ذن (Zen) ژاپنی داشته باشیم.

کاشی

در باغ های سنتی ذن از کاشی های سقفی ژاپنی به عنوان مرزبندی استفاده می شود. اما گرزیبک می گوید که یافتن این نوع کاشی ها دشوار است. بنابراین کاشی هایی با ظاهر طبیعی مانند تخته سنگ، بلواستن (bluestone) و فلگ استون (flagstone) را به عنوان گزینه دیگری پیشنهاد می کند و توصیه می کند که از پورز (Pavers) استفاده نکنید، زیرا آنها احساس یک باغ غربی را می دهند.

 

چگونه یک باغچه ذن (Zen) ژاپنی داشته باشیم.

گیاهان

گیاهان، کوه ها یا جزایر باغ را نشان می دهند. کاتو می گوید: درختانی که به طور معمول در باغ های ذن یافت می شوند شامل افرای ژاپنی، کاج سیاه و کاج قرمز است. از دیگر گیاهان علاوه بر خزه و بامبو می توان به پیرئیس ژاپنی (Japanese pieris)، شمشاد، آزالیا و کاملیا اشاره کرد. به طور کلی، گیاهان نباید برگ های بزرگ یا رنگ پررنگ داشته باشند. پوگ می گوید: پالت رنگی باغ تک رنگ است، اما گیاهان بافت های مختلفی را ایجاد می کنند، به خصوص که در طول سال شکوفا می شوند.

 

منبع: https://www.nbcnews.com/news/amp/ncna1268351#anchor-Keyfeaturesofzengardens

 

*ذن: ذن (به انگلیسیZenمکتبی در مذهب بودایی است که در چین پدیدار شده و تأکید فراوانی بر تفکر لحظه به لحظه و ژرف‌نگری به ماهیت اشیا جانداران و… به وسیله تجربه مستقیم دارد. این مکتب معمولاً تعالیم خود را به صورت‌هایی از مقایسهٔ تناقضات دو چیز می‌آموزد که این دقیقاً چیزی شبیه کاریست که در آیین یین و یانگ صورت می‌پذیرد. (منبع: ویکیپدیا)

 

برچسب گذاری توسط , ,

۱ دیدگاه در “چگونه یک باغچه ذن (Zen) ژاپنی داشته باشیم؟

  1. چقدر بانمکه این مدل باغچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cart
Your cart is currently empty.