مرتب کردن خانه به روش خاص “کن ماری”

کتاب ماری کوندو با عنوان “جادوی تغییر دهنده زندگی مرتب ” به یک پدیده فرهنگی تبدیل شده است. و برای افرادی که به طور معمول وسایل اضافی خود را دور نمی ریزند الهام بخش شده است. این کتاب متمرکز بر روش خاص کندو است و در مورد مرتب کردن ریشه ای یک خانه یا محل کار صحبت می کند که روش کن ماری (Konmari) نامیده می شود.

مرتب کردن به روش کن ماری چیست؟

روش کن ماری مردم را ترغیب می کند تا وسایلی را که دیگر هیچ هدفی ندارند (یا به اصطلاح “باعث شادی” نیستند) را دور بریزند و وسایلی را که هدفمند و معنی دار هستند را نگهداری کنند.

این یک روش نسبتاً سخت است که ممکن است برای همه مناسب نباشد. در اینجا نکات اصلی فلسفه نظم بخشیدن این متخصص سازماندهی ژاپنی آورده شده است تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا روش  کن ماری برای شما مناسب است یا خیر.

مرتب کردن خانه به روش خاص "کن ماری"

برای کنار گذاشتن وسایل آماده باشید.

علیرغم ” کلمه مرتب سازی” در عنوان کتاب، روش کن ماری در مورد سازماندهی وسایل نیست، بلکه منظور  آن خلاص شدن از شر چیزها است. نظریه کندو این است که هرچه بیشتر از شر وسایل خلاص شوید، نظم و ترتیب بخشیدن راحت تر خواهد بود.

مرتب کردن خانه به روش خاص "کن ماری"

ذهنیت جدیدی کسب کنید.

این روش توضیح می دهد که چگونه خانه خود را فیزیکی نظم ببخشید. اما قبل از آن، تاکید او بر روی به دست آوردن یک ذهنیت جدید در خصوص نظم و ترتیب است. کوندو مشتریان خود را تشویق می کند تا مرتب شوند و از شر چیزهای غیر ضروری خلاص شوند تا اینکه گاهی یک تمیزکاری اساسی انجام دهند.

 

یکباره فضای کل خود را مرتب کردن .

روش کن ماری تأکید می کند که یکباره همه چیز را در خانه خود مرتب کنید به جای اینکه در مراحل کوچک انجام دهید. او می گوید که به هم ریختن کل فضای خود با یک حرکت سریع، احتمال بازگشت شما را  به روش های قدیمی و نامرتب کمتر می کند. این مرتب سازی را به عنوان “یک اتفاق خاص” در نظر بگیرید، نه به عنوان بخشی از کارهای همیشگی خانه.

 

مرتب کردن خانه به روش خاص "کن ماری"

در انباری از وسایل زندگی نکنید!

کندو طرفدار انبار کردن وسایل نیست. او می نویسد: “کنار گذاشتن و انبار کردن وسایل این توهم را ایجاد می کند که مشکل بهم ریختگی و نابسامانی حل شده است.” محل نگهداری شما مانند کمدها و قفسه ها باید برای شما کاربردی باشد و فقط مملو از وسایلی باشد که دوست دارید و استفاده می کنید.

کندو بر مرتب سازی بر اساس طبقه بندی کالا و نه مکان نگهداری کالا تأکید دارد. مثلا اگر شما لباس ها را در کمد، دراور و در جعبه ایی در اتاق زیر شیروانی نگهداری می کنید، به جای مرتب کردن هر یک از این مناطق در زمان های مختلف، همه لباس ها را دور هم جمع کنید تا همزمان آنها را مرتب کنید.

 

از سیستم دو بخشی استفاده کنید.

روش کن ماری دو بخش دارد: دور انداختن و سازماندهی. در مرحله اول، شما باید مرحله دور انداختن را به طور کامل انجام دهید، جایی که از شر همه وسایل بهم ریخته خلاص می شوید. سپس، می توانید لوازمی را که قصد دارید نگهداری کنید، مرتب کنید.

مرتب کردن خانه به روش خاص "کن ماری"

انتخاب کنید که چه چیزی را نگه دارید.

مرتب سازی باعث خلاص شدن از وسایل اضافی می شود. اما روش کن ماری از شما می خواهد آنچه را که می خواهید نگه دارید انتخاب کنید نه آنچه را باید دور بریزید. هر وسیله را در دست نگه دارید و از خود بپرسید که آیا “باعث شادی می شود”. اگر پاسخ مثبت است، آن را نگهداری کنید. اگر نه، آن را دور بیندازید.

 

با یک قسمت خاص کار کنید.

هنگام دور انداختن وسایل، کوندو می گوید شما باید ابتدا با لباس ها شروع کنید، به دنبال آن کتاب ها، کاغذها، مجلات متفرقه و یادداشت ها را مرتب کنید. البته در این دسته بندی ها، کندو تجزیه و تحلیل بیشتری ارائه می دهد. به عنوان مثال، در رده لباس ها، شما اول سراغ بلوز ها، شلوارها، کت ها، جوراب ها و موارد دیگر می روید.

 

مرتب کردن خانه به روش خاص "کن ماری"

تا کردن لباس را بیاموزید.

تکنیک کندو در تا کردن لباس ها زیاد است. هر لباس برای اینکه شایسته نگهداری باشد، باید “باعث شادی شود”. سپس، اگر قابلیت آویز شدن ندارد، باید به روشی خاص که کندو توصیف می کند، تا شود.  این تا کردن خاص باعث می شود لباس در حالی که هنوز به راحتی قابل دسترسی است فضای کمتری را اشغال کند.

 

شخصی سازی کنید.

کوندو می گوید مرتب سازی یک کار شخصی است. آن را خودتان انجام دهید، زیرا فقط شما می دانید که آیا وسیله ایی برای شما “شادی ایجاد می کند”. از تأثیرات بیرونی که ممکن است نظر شما را به طریقی متزلزل کنداجتناب کنید.  به همین ترتیب، نباید وسایل شخص دیگری را که در خانه شما زندگی می کند بدون اجازه آنها، دور بریزید.

مرتب کردن خانه به روش خاص "کن ماری"

مرتب کردن مدارک و عکس ها.

کوندو طرفدار مرتب کردن تقریباً تمام مدارک است، از جمله کاغذها و عکس ها و نگهداری کوچکترین مجموعه ممکن از مواردی که برای شما واقعاً مهم هستند. به نظر می رسد این یک راه حل فوق العاده باشد، و در نهایت ممکن است متوجه شوید که این موارد بلااستفاده فقط کاری جز اشغال فضا و جمع آوری گرد و غبار انجام نمی دهند.

 

موارد مشابه را با هم نگهداری کنید.

کندو از ایده “حداکثر سادگی” در ذخیره سازی طرفداری می کند. اصل اولیه در این روش، نگهداری وسایل مشابه با هم است نه نگهداری آنها در مکان های مختلف اطراف خانه. به عنوان مثال، کت ها را فقط در یک کمد نگه دارید تا در کمد ها و انباری های مختلف. یا سعی کنید مثلا فقط یک کابینت را به لیوان های آشپزخانه اختصاص دهید.

 

آغوش خود را بر تغییرات باز کنید.

کوندو معتقد است مرتب شدن و مرتب سازی نه تنها می تواند جنبه سازماندهی زندگی شما را تغییر دهد بلکه می تواند مزایای دیگری مانند پوست سالم یا تناسب اندام بهتر را برای شما به ارمغان بیاورد. او همچنین می گوید وسایلی را که دور می ریزید باید روانه یک سفر جدید با یک مراسم خداحافظی شوند و شما باید “هنگام مرتب کردن با خانه خود گفت و گو کنید” – که این  کار برای شما چه معنی دارد.

 

منبع: https://www.thespruce.com/the-konmari-method-4138610

برچسب گذاری توسط

۳ دیدگاه در “مرتب کردن خانه به روش خاص “کن ماری”

  1. جالب بود در این زمینه مطالب بیشتری بزارید لطفا

  2. مفید و عالی

  3. عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cart
Your cart is currently empty.