ماری کوندو ، نویسنده کتاب “مرتب کردن”از چگونگی “شادی درخانه” می گوید.

کتاب پرفروش ماری کوندو در سال ۲۰۱۴ ، the life changing magic of tidying up ، نحوه نظم و ترتیب و سازماندهی در منازل را تغییر داد. با استفاده از روش کن ماری، نظم بخشیدن صرفاً در مورد چیزهایی که مرتباً استفاده می کنید نیست. کوندو طرفدار نگه داشتن فقط مواردی است که به شما شادی می دهد. رویکرد تازه او بسیار جلب توجه کرد و بیش از ۳ میلیون نسخه از این کتاب، ترجمه شده به ۳۵ زبان، در سراسر جهان فروخته شده است.

در حال حاضر او یک کتاب جدید در راستای کتاب قبلی خود با عنوان Spark Joy: An Master Illustrated Class on the Act of Organisation and Tidying Up نوشته است. کتاب جدید به سوالات متداول درباره روش های وی پاسخ می دهد، او در این کتاب توصیه های بیشتری در مورد ساده سازی خانه شما ارائه می دهد. ما نیز تصمیم داریم نکات برجسته کتاب را در زیر با شما به اشتراک بگذاریم، از جمله دستورالعمل های او در مورد نحوه تا کردن لباس ها.

در کتاب spark joy ، کندو شش قانون اساسی مرتب کردن را توضیح می دهد:

۱-خود را متعهد به مرتب سازی کنید.

۲- سبک زندگی ایده آل خود را تصور کنید.

۳- ابتدا دور انداختنی ها را انجام دهید.

۴- مرتب سازی را بر اساس دسته بندی انجام دهید، نه براساس مکان

۵- ترتیب درست را دنبال کنید.

۶- از خود بپرسید آیا باعث شادی می شود؟

ماری کوندو

کوندو می گوید مرتب کردن خانه شما از این طریق باید یک بار انجام شود و به اتمام برسد تا اینکه به یک پروژه بی پایان تبدیل شود. او این کار را وسیله ای برای رسیدن به هدف می داند – زندگی شادتر که توسط چیزها و افرادی که دوستشان دارید احاطه شده و پشتیبانی می شوند.

 

چگونه انجام دهیم؟

 

هنگامی که شما آماده مرتب شدن هستید، کوندو می گوید که با ساده ترین دسته ها شروع کنید و به دسته های چالش برانگیزتر بروید.

 -لباس ها

-کتاب ها و مجله ها (صورت حساب های کارت اعتباری، کتابچه های راهنما، کارت ها، بریده های مجلات). –وسایل متفرقه (مانند سی دی، لوازم التحریر، دارو، ابزار، ملحفه، وسایل آشپزخانه، وسایل تمیز کردن)

اقلام احساسی (یادگاری، هنر کودکان، سوابق زندگی، نامه ها، عکس ها).

ماری کوندو

دور انداختن، سپس مرتب کردن

با شروع از لباس ها، ابتدا تمام لباس ها و کفش های خود را از کمد و کشوی بیرون بیاورید. سپس هر مورد را در دستان خود بگیرید تا ببینید چه احساسی در شما ایجاد می شود، فقط مواردی که باعث شادی می شوند را نگه دارید. مقایسه آنها در برابر یکدیگر می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند. هنگامی که مواردی را که می خواهید نگه دارید انتخاب کردید – بقیه موارد را برای بخشیدن، فروش، بازیافت یا دور انداختن کنار بگذارید – مرحله بعدی سازماندهی همه چیز است.

 

روش تاکردن ابتدایی کوندو

تاکردن لباس ها به صورت عمودی عنصر اصلی روش کن ماری است. این روش این امکان را می دهد که می توانید داشته های خود را در کشوها به خوبی ببینید  و از فضای خود بیشترین استفاده را کنید . کوندو مراحل خود را برای تاشو با اریگامی مقایسه می کند.

هر دو لبه بدنه لباس را به سمت مرکز تا کنید تا یک مستطیل شکل بگیرد. مستطیل را به نصف یا سوم تا کنید. ان را به نصف یا سوم دیگر تا نمایید.

ماری کوندو

تا کردن پیراهن آستین بلند

همان روش اصلی تا کردن در مورد پیراهن های آستین بلند نیز اعمال می شود. او آستین های بلند را مانند شکل سمت چپ جمع می کند . این فرایند برای تاپ هایی با شکل آستین نامنظم و یا دارای بند نیز مشابه است: آستین ها و بندها را تا کنید و لباس را به یک مستطیل کوچک تبدیل کنید. می توان سایر لباس های دارای پارچه ابریشمی یا لغزنده را نیز به همین روش جمع کرد.

ماری کوندو

تا کردن شلوار

کوندو پیشنهاد می دهد شلوارهای جین را می توان تا کرد و در کشو قرار داد ولی شلوارهای پارچه ایی را آویزان نمایید. برای تا زدن شلوار، یک پایه شلوار را روی دیگری بگذارید، سپس هر دو پا را به سمت بالا به کمر نزدیک کنید اما کاملاً روی ان نگذارید و سپس آن را یک سوم تا کنید. اگر فاق شلوار بیرون است، می توانید آن را مانند شکل بالا تا بزنید.ئمی توانید پیراهن ها و دامن ها را آویزان یا تا کنید. لباسهای زیر را نیز می توان به همین روش تا کرد.

ماری کوندو

کندو همان اصول مرتب سازی را برای همه چیز در اطراف خانه اعمال می کند. قبل از شروع سازماندهی در آشپزخانه ، او می گوید، نگاهی دوباره به وسایل آشپزی و مواد غذایی بیندازید تا ببینید آیا باعث شادی می شوند. او طرفدار این است که همه چیز را در کمدها و کشوها نگهداری کنید. و میزهایتان را به خصوص در نزدیکی اجاق گاز و سینک ظرفشویی تمیز نگه دارید.  بنابراین روغن و آب  بر روی آنها پاشیده نمی شوند. او پس از مشاهده آشپزخانه رستوران ها به این نتیجه رسید که  فضای آنها نه برای سهولت استفاده بلکه برای سهولت تمیز کردن به این روش نگهداری می شوند.

 

در مورد اشیایی که دقیقاً شادی آور نیستند چطور؟

کوندو می گوید شاید فقط لازم باشد که به آنها جور دیگری نگاه کنید. یک وسیله طراحی شده که با عملکرد خود زندگی شما را راحت تر می کند، احساس درستی یا تشخیص اینکه یک وسیله در زندگی روزمره ما مفید است – اینها نیز نشان دهنده شادی است. هنوز از آن ابزار خانگی احساس شادی و نشاط ندارید؟ با ستایش و قدردانی آن را تماشا کنید.

چیزهایی که ما به آنها نیاز داریم قطعاً زندگی ما را شادتر می کند. بنابراین، باید با آنها مانند مواردی که باعث خوشحالی ما می شوند رفتار کنیم. اما اگر هنوز کاری برای شما انجام نمی دهد، آن را رها کنید. چیز بهتری پیدا خواهید کرد که جای آن را بگیرد.

کوندو می نویسد: “به یاد داشته باشید که شما انتخاب نمی کنید چه چیزی را کنار بگذارید.  فقط مواردی را که باعث شادی شما می شوند نگه دارید و هنگامی که هر چیزی را که بدردتان نخورد کنار گذاشتید، فراموش نکنید که قبل از خداحافظی از آن تشکر کنید، با رها کردن چیزهایی که در زندگی شما بوده اند، احساس شکرگزاری، قدردانی و تمایل به مراقبت بهتر از وسایل زندگی خود را پرورش می دهید.

 

منبع: https://www.houzz.com/magazine/tidying-up-author-marie-kondo-tells-how-to-spark-joy-at-home-stsetivw-vs~58793761

 

 

 

برچسب گذاری توسط

۲ دیدگاه در “ماری کوندو ، نویسنده کتاب “مرتب کردن”از چگونگی “شادی درخانه” می گوید.

  1. همیشه برای تا کردن لباس مشکل داشتم

  2. از این روش تا کردن خیلی خوشم اومده بخصوص برای فضاهای کوچک عالی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cart
Your cart is currently empty.