سبک مینیمال چیست؟ تاریخچه و ویژگی ها

سبک مینیمال چیست؟

مینیمالیسم تبدیل به یک واژه باب روز در سبک زندگی مدرن شده است.  و کمک می کند که با ساده سازی زندگی و محیط پیرامونمان بتوانیم خودمان را با دنیای شلوغ و طاقت فرسای امروز تطبیق دهیم. از طرف دیگر، طراحی سبک مینیمال، یک سبک بصری تأثیرگذار و تثبیت شده در قلمرو معماری، طراحی فضای داخلی، هنر، گرافیک، مد و تقریباً هر وجه دیگری از طراحی است.

در طراحی مینیمالیستی اولویت بندی ضروری است. یک ساختمان، شی یا طراحی داخلی مینیمالیستی به عملکرد اصلی خود مربوط می شود. و استفاده از مواد محدود، رنگ های خنثی، فرم های ساده و جلوگیری از تزئینات اضافی جهت دستیابی به یک شکل زیبا و ظریف می باشد. در حالی که بیان نهایی یک طراحی مینیمالیستی ممکن است ساده به نظر بیاید اما، دستیابی به این سادگی قدرتمند امری آسان نخواهد بود.

طراحی مینیمالیستی در طول قرن گذشته به محبوبیت خود ادامه داده است. اما برای هر طرفدار، یک منتقد ماکسیمالیست نیز وجود دارد که آن را خسته کننده و فاقد تخیل و احساس می داند.  در حالی که معماری و طراحی محصول مینیمالیستی گاهی می تواند مقرون به صرفه، سازگار با محیط زیست باشد و در نهایت می تواند به دسترسی همگان به طراحی خوب کمک کند.

تاریخچه مختصر طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی در قرن بیستم به عنوان واکنشی نسبت به سبکهای تزئینی گذشته و رد آنها از معماری ویکتوریایی گرفته تا هنر انتزاعی اکسپرسیونیسم ظهور کرد.

برخی از مورخان طراحی ریشه های مینیمالیسم را به اشکال ساده ای نشان می دهند که توسط جنبش Duch De Stijl از ۱۹۱۷ تا اوایل دهه ۱۹۳۰ تجسم یافته است که همگان معتقدند که تحت تأثیر سادگی باغ های سنتی ژاپنی و فضای داخلی تمیز و زیبای طراحی اسکاندیناوی است.

طراحی گرافیک، هنر، تئاتر و مد مینیمالیستی از دهه ۱۹۶۰ شکل گرفت. در قلمرو طراحی محصول، شخصیت های افسانه ای مانند طراح صنعتی آلمانی دیتر رامس، شعار “کمتر اما بهتر” را برای طراحی تمام اشیا روزمره مانند رادیوهای رومیزی، ماشین حساب ها و ظروف شیشه ای استفاده می کرد، هدایتگر دنیای جدیدی از طراحی محصولات مینیمالیستی بودند که در اواسط قرن ۲۰ بنیان گذار انواع اشیا ساده ای است که امروز با آنها زندگی می کنیم و برای فردا نیز طراحی می کنیم. از گوشی آیفون گرفته تا ماشین بدون راننده.

امروزه، طراحی داخلی مینیمالیستی و دکوراسیون منزل – اتاق های خواب مینیمالیستی، آشپزخانه های مینیمالیستی، اتاق های نشیمن مینیمالیستی، مهد کودک های مینیمالیستی و فراتر از آن – جایگزینی برای فضای داخلی پر از اسباب و اثاثیه ارائه می دهد که اولین بار در دوران ویکتوریایی محبوب شد و در قرن ۲۰ ام به لطف فرهنگ مصرفی محبوبیت بیشتری یافت.

 ویژگی های کلیدی طراحی مینیمالیستی

هرچه وسایل کمتری استفاده شود بهتر است.
روی قابلیت های اشیا تمرکز کنید.
خطوط تمیز و ساده بکار ببرید.
از تزیینات اضافی استفاده نشود.
تک رنگ، پالت رنگی محدود، یا رنگی که برای ایجاد یک محیط آرامش دهنده مورد استفاده قرار می گیرد.
استفاده از موادی مانند بتن، فولاد، شیشه و چوب.
مکان همه چیز مشخص است و هدف دارد.
استفاده از فضا و نور طبیعی.
طراحی داخلی مطبوع و مرتب و منظم، غالباً با لایه های باز و فضاهای ذخیره سازی یکپارچه است.

منبع: www.thespruce.com

 

 

 

 

 

 

برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cart
Your cart is currently empty.