راههایی برای خنک کردن سریع اتاق

وقتی دمای بیرون افزایش می یابد، فضای داخلی خانه نیز گرمتر می شود. اتاق‌های داغ و خفه‌کننده، غیر قابل تحمل بوده و می‌توانند باعث بی‌خوابی در شب شوند. یک سیستم تهویه مطبوع کل خانه ممکن است خوب به نظر برسد. اما شما به راه‌حل‌های خنک‌کننده سریع‌تر و کم‌هزینه‌تری نیاز دارید که به شما کمک می‌کنند اتاق را سریع خنک کنید. خوشبختانه، تعدادی از روش های خنک کننده وجود دارد که بین چند دقیقه تا یک ساعت زمان می برد. با هر یک یا همه این روش ها، به زودی اتاق را به سرعت تا دمای قابل کنترل تری خنک خواهید کرد.

راههایی برای خنک کردن سریع اتاق 1

پنجره ها را در طول روز بپوشانید.

 پنجره ها همیشه مصالحه ای بین بهره وری انرژی و تمایل اولیه انسان به نور طبیعی هستند. دمای گرم خارج از منزل با جلوگیری از ورود گرما و نور مستقیم خورشید بهتر است در داخل کنترل شود.

 از این نظر، اتاقی بدون پنجره یا پنجره های کوچک ایده آل خواهد بود. اما هیچ کس نمی خواهد در یک اتاق غار مانند زندگی کند. با نصب پرده های حرارتی روی پنجره ها می توانید به همین اثر دست پیدا کنید. آسان ترین راه، بستن پرده ها وکرکره ها در طول روز است.

 نکته :

      اگر به یک راه حل سریع نیاز دارید، در طول روز که گرما به اوج خود می رسد، می توانید پارچه های  ضخیم و نرم مانند روتختی های سبک وزن را روی پنجره ها بپوشانید. هر چه ضخیم تر، بهتر است.

 

 

هوا را رطوبت زدایی کنید.

یکی از ترفندهای تهویه مطبوع این است که علاوه بر ارائه هوای سرد، هوای مملو از رطوبت را از اتاق خارج می کنند. می توانید مورد دوم را با دستگاه رطوبت گیر انجام دهید. دستگاه های رطوبت گیر باکیفیت می توانند روزانه مقدار زیادی آب را از خانه خارج کنند.

راههایی برای خنک کردن سریع اتاق 2

پنجره ها را در شب باز کنید.

 پس از غروب خورشید، دمای بیرون معمولاً کمتر از دمای داخل است. اگر این اتفاق افتاده، پرده ها را از روی پنجره ها کنار بزنید و پنجره ها را تا جایی که امکان دارد باز کنید.

 

نسیم متقاطع را ایجاد کنید.

ورود هوا در شب خوب است، اما حرکت هوا بهتر است. اگر دو پنجره دارید که در یک راستا با یکدیگر یا حتی به صورت مورب قرار گرفته اند، مطمئن شوید که هر دو باز هستند.

 می توانید با قرار دادن یک پنکه در هر پنجره، هوا را به حرکت در اتاق خود تشویق کنید. یکی از فن ها هوا را به داخل می دمد، در حالی که پنجره دیگر معکوس است و هوا را به بیرون می دمد. حتی برای این منظور فن هایی به اندازه پنجره نیز وجود دارد.

 

استفاده از لوازم داغ را محدود کنید.

اکثر دستگاه ها مقداری گرمای باقیمانده را از خود خارج می کنند. همچنین دسته دیگر لوازمی هستند که تنها با هدف تولید مقادیر زیاد گرما طراحی شده اند. مثل خشک کن لباس و فر.

 برای خشک‌کن لباس، آن را با بند رخت در هوای آزاد جایگزین کنید. در مورد فر، مایکروویو یک پیشرفت قطعی است. اما حتی آن هم مقداری گرما تولید می کند. پخت و پز را برای یک روز دیگر بگذارید و در عوض با بررسی امکان شام های خوشمزه بدون پخت، خنک بمانید.

 

راههایی برای خنک کردن سریع اتاق 3

خنک بخوابید.

تلاش برای خوابیدن در یک اتاق خواب گرم می تواند بدترین اتفاق باشد. تمام شب احساس بدی دارید. سپس روز بعد حتی بدترین حالت را دارید. اما چند راه برای خنک‌تر کردن اتاق خواب شما وجود دارد:

وقتی گرما افزایش می یابد، سعی کنید محل خواب خود را به سمت زمین پایین بیاورید. تشک را روی زمین بگذارید یا جای پایین تری در خانه برای خواب پیدا کنید.

 یک بالش خنک کننده بخرید که به طور خاص طراحی شده است تا گرما را از سر شما دور کند.

 یک بطری آب سرد یا یخ زده یا بسته های خنک کننده را در قسمت پایینی تخت خود قرار دهید که اینکار به کل بدن شما کمک می کند که خنک تر شود، نه فقط پاهای شما.

 از ملحفه و روکش های با وزن سبک تر و ۱۰۰ درصد پنبه ای استفاده کنید. اگر هنوز احساس سنگین‌تر بودن ملحفه هنگام خواب را دوست دارید، اما گرما را نمی‌خواهید، روتختی های سنگین تهیه کنید.

راههایی برای خنک کردن سریع اتاق 4

اتاق های بلااستفاده را ببندید.

اتاق‌هایی که از آنها استفاده نمی‌کنید به‌طور جدی تلاش‌های خنک‌کننده شما را مختل می‌کنند. سوناهای واقعی، گرمای ناخواسته را از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل می کنند. با بستن درب اتاق خواب های بدون استفاده یا با بسته نگه داشتن درب حمام، به طور موثری گرما را به دام می اندازید. با این حال، قبل از بستن اتاق، پرده ها را محکم ببندید و حتی پنجره ها را با ملحفه یا روتختی ضخیم بپوشانید.

 

منبع: https://www.thespruce.com/window-air-conditioning-tricks-1824737

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cart
Your cart is currently empty.