احساس و درک ما از رنگ ها

ارزش و شدت رنگ:

احساس و درک ما از یک رنگ، بسیار تحت تاثیر ارزش یا شدت آن است. در طراحی یک ترکیب رنگی، ارزش و شدت رنگ به اندازه ی خود رنگ اهمیت دارند. مثلا در خانواده ی قرمز، شرابی بورگاندی، با ارزش تیره یا تاریک، از قدرت بیشتری نسبت به یک صورتی متمایل به قرمز با ارزش روشن برخوردار است. یا یک رنگ فیروزه ای با شدت کم و تلطیف شده، می تواند هیجان انگیز تر از یک آبی کمرنگ باشد.

 احساس و درک رنگ ها

اگر حاشیه رنگی سیاه تر یا تیره تر شود باعث تقویت آن رنگ شده و پرمایگی و وضوح بیشتری به آن می بخشد. برعکس اگر حاشیه رنگی را سفید یا روشن تر کنیم، باعث گستردگی رنگ به رنگ های مجاور و کم شدن قدرت رنگ اصلی می شود.

احساس و درک رنگ ها

احساس و درک رنگ ها

 

 

اثر رنگ ها بر روی هم:

رنگ ها ممکن است براساس محیط اطراف خود متفاوت به نظر برسند. توده های رنگ بزرگتر بر روی توده های رنگی کوچکتر تاثیر می گذارند. به عنوان مثال اگر یک مربع خاکستری متوسط توسط مقدار زیادی رنگ سیاه احاطه شود، این خاکستری روشن تر از همین رنگ در میان محیط سفید به نظر می رسد.

روشنی سفید خالص متضاد باعث می شود که خاکستری، گرفته تر به نظر بیاید. برخلاف سیاه پررنگ که در آن، خاکستری روشن تر به نظر می آید. هر رنگ در مقابل رنگ تیره تر، روشن تر و در مقابل رنگ روشن تر، تیره تر به نظر می آید.

 

احساس و درک رنگ ها

احساس و درک رنگ ها

 

زمانی که دو نوع مختلف از یک رنگ (یکی روشن و دیگری تیره) نزدیک یکدیگر قرار گیرند، رنگ روشن، روشن تر و رنگ تیره، تیره تر به نظر می آید. مثلا بنفش کمرنگ در مقایسه با زمینه ی ارغوانی، گرفته تر به نظر می آید.

احساس و درک رنگ ها

رنگ ها و واقعیت:

رنگ هایی که از محتوایی آشنا استفاده می کنند، کمکی به ما نمی کنند ولی چشم را بخصوص در محصولات غذایی به خود جلب می کنند. چون مغز در آن واحد توسط یک گروه رنگی عجیب و غریب، سریعا جذب می شود.یک همبرگر هیچ وقت سبز نیست، شیر هرگز به رنگ آبی سلطنتی در نمی آید. پر واضح است که این رنگ های عجیب و غریب نباید برای جلب توجه یک محصول نامربوط استفاده شود.

 

احساس و درک رنگ ها

در قسمت بعدی با چرخه ی رنگ آشنا خواهیم شد.

منبع: روانشناسی کاربردی رنگ ها (پنتون)/ بئاتریس آیزمن/ ترجمه: روح الله زمزمه

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cart
Your cart is currently empty.